Įrašas paskelbtas: 2011.08.10
Kodėl man reikalingas seifas?

Reikia pastebėti, kad Lietuvoje, skirtingai nei tarkime Vakarų šalyse , kur įprastame būste dažnai būna net po keletą skirtingų funkcijų seifų, nėra tradicijos namuose turėti seifą. Na išskyrus tuos atvejus kai seifo turėjimas pagal Lietuvos įstatymus yra privalomas – tai yra turint ginklą. Labai dažnai žmonės apie seifą pamąsto po vagystės – kitaip sakant skaudžiai pasimokius.

Kodėl taip yra – sunku pasakyti. Dažniausiai manoma, kad nėra ką saugoti, arba kad namie yra šarvuotos durys – ir taip saugu, arba, kad namie įrengta signalizacija, turtas apdraustas ir pan. Ypač keista, kai seifo neturi privačių namų, kotedžų gyventojai, kur patekti galima itin lengvai – tarkime pro langą ir tokių vagysčių šiuo metu Lietuvoje yra labai daug. Kiekvienas turime pažįstamų, draugų, kurie buvo apvogti. Stebėtina, kad net prabangiausiuose namuose Lietuvoje dažniausiai seifų nėra.

Taigi kodėl reikalingas seifas? Savo turtu turime rūpintis ir jį saugoti nes kitu atveju labai rizikuojame. Tik kompleksinė apsauga gali mus gerai apsaugoti. Todėl įprastame būste būtinos saugios, sakykime geros šarvuotos durys – net jei tai privatus namas, nes jei vagis patenka į vidų pro langą, jam yra labai nepatogu išnešti daiktus bei išdaužtą stiklą gali pamatyti kaimynai. Labai svarbu ypač privačiuose namuose ar pirmųjų bei viršutinių aukštų butuose į langus įsidėti papildomus fiksatorius, saugančius nuo langų atidarymo jėga ar rakinamas langų rankenas – tokie dalykai kainuoja labai nedaug, bet ženkliai didina būsto saugumą. Privačių namų bei kotedžų gyventojai turėtų nepalikinėti lauke kopėčių, didelių dėžių ar kitų daiktų, kurie palengvina vagiui patekimą į būstą tarkime pro langą. Signalizacija yra gerai, tačiau ji vagiui nesudaro jokių apribojimų patekti į vidų, nors sutrumpina jo buvimo viduje laiką – tačiau ir per kelias minutes vagys pridaro labai daug žalos. Draudimas taip pat vagiui ne kliūtis, tai tik galimybė atgauti pinigus ar jų dalį įvykus vagystei. Beje vakarų pasaulyje įprasta, kad draudimo bendrovės draudžia daiktus ir vertybes tik tada jei būste yra seifas ir draudimo dydis priklauso nuo to kokio saugumo lygio seifas ten yra – todėl seifai turi taip vadinamus “cash and valuables” reitingus, kuriais draudimo bendrovės ir vadovaujasi. Lietuvoje to dar nėra, tačiau matyt greitai Vakarų praktika ateis ir pas mus. Tačiau kaip dėl mums brangių daiktų, kurių pinigais neįvertinsi – pavyzdžiui laikmenų su svarbiausiomis nuotraukomis, dokumentų, kurių netekimas tiesiog sukelia daug nepatogumų ir pan., kompiuterių su mums svarbia informacija, kuri patenka į neaišku kokias rankas, pinigų – net jei jų laikome ir nedaug? Va čia ir pamatome seifo reikalingumą. Tai yra seifas nepakeičia kitų būtinų saugumo priemonių, tačiau jo paskirtis yra neleisti vagiui greitai paimti tai, ką kitu atveju jis būtinai paims ar suniokos. Suprantama, kad yra tokie seifai, kurių vagys galimai neįveiks net turėdami labai daug laiko, tačiau net ir įprastas, buitinis seifas taps neįveikiama kliūtimi vagiui, turinčiam mažai laiko.

Tam, kad geriau suprastume seifo reikalinguma, žemiau pateikiamas sąrašas, ką įprasta saugoti seife (seifuose) namuose?

 • Pasus, gimimo liudijimus, asmens tapatybės korteles;
 • Grynuosius pinigus, kreditines korteles;
 • Dokumentus: namų bylą, sutartis, įmonių steigimo ir kitus dokumentus ir pan;
 • Svarbias laikmenas, kitą įrašytą informaciją, kurios nenorime prarasti ir kurios negalime leisti matyti kitiems;
 • Kompiuterius, kitą brangią ir / arba svarbią informaciją turinčią įrangą;
 • Papuošalus, brangiųjų metalų monetas / kolekcijas;
 • Rankinius laikrodžius;
 • Antspaudus;
 • Meno dirbinius;
 • Brangius instrumentus, įrangą;
 • Svarbiausias nuotraukas, senas brangias nuotraukas;
 • Dienoraščius;
 • Raktus, praėjimo korteles;
 • Bilietus;
 • Kitus mums svarbius ir brangius (ne tik pinigais) dalykus.

Taigi reziumuojant galima pasakyti, kad jokia apsaugos priemonė nepakeičia viena kitos ir ypatingai šiais laikais yra privaloma turėti jas visas. Seifas – būtina kiekvieno būsto apsaugos dalis bei viena svarbiausių dalių. Jokia kita apsaugos priemonė neapsaugos nuo momentinės vagystės – tą gali padaryti tik seifas. Patarimas vienas – pasirūpinkime savo būsto ir mums brangių daiktų saugumu jau dabar, kad rytoj nereiktų gailėtis.

 

Andrius Pikelis

Apie autorių

admin

Komentarų: (0)

Comments are closed.