Įrašas paskelbtas: 2012.01.10
Seifai ginklams. Kaip pasirinkti seifą ginklams.

Šiais laikais medžioklinių ar gynybai skirtų šautuvų savininkai itin rizikuoja netekti savo ginklų. Statistikai byloja, kad kiekvieną dieną Lietuvoje įvyksta maždaug 130 vagysčių. Galima teigti, kad plėšikus itin domina brangūs medžiokliniai ginklai. Nedvejodamas galiu teigti, kad beveik kiekvienais metais išgirstu, kad buvo įsilaužta į pažįstamo asmens namus ir jis / ji neteko savo brangaus medžioklinio šautuvo. Taigi, ką reikia daryti? Kaip apsaugoti ginklus ir kitus vertingus daiktus? Pirmas žingsnis – kokybiškas seifas ginklams.

Daug kompanijų užsiima ginklų seifų gamyba ir / ar prekyba. Todėl nusipirkti seifą ginklams nėra itin paprasta užduotis įvertinus visus argumentus už ir prieš. Šiame straipsnyje ketinu aptarti ypatybes ir standartus, į kuriuos turėt? būti atsižvelgiama perkant seifą.

Pirmiausia bendrosios pastabos. LAIKAS. PRIEMONĖS. ŽINIOS. Trys paprasti žodžiai, apibrėžiantys seifo saugumą. Pirkdami seifą visada apie juos pagalvokite.

 Laikas

Pasaulyje nėra tokio seifo, į kurį per neribotą laiko tarpą nebūtų galima įsilaužti. Todėl dauguma vagių yra linkę paimti patį seifą ir įsibrauti į jį sau palankioje vietoje. Taigi labai svarbu, kad seifai, taip pat ir ginklų seifai iš vidaus būtų pritvirtinti prie grindų, geriausiu atveju prie betoninio paviršiaus. Daugelio seifų dugne bei galinėje sienelėje yra iš anksto išgręžtos angos. Juose taip pat būna įmontuota reikiama techninė įranga. Įsitikinkite, kad seifas, kurį norite pirkti, atitinka šiuos parametrus. Jeigu neatitinka, nepirkite jo.

Nepritvirtintas seifas, netgi sveriantis 450 kg ar daugiau, gali būti lengvai išridentas panaudojus namuose rastas priemones. Pavyzdžiui, galima užkelti seifą ant teniso kamuoliukų arba rutulinių guolių ir išstumti pro duris. Seifo perkėlimui taip pat gali būti panaudoti sulūžę šluotų ir šluosčių kotai. Turėdami laiko vagys tampa labai išradingi.  Jeigu jie iš anksto žino, kad Jūsų namuose yra seifas, darbui palengvinti jie gali atsivežti vežimėlį. Todėl visada pritvirtinkite seifą!

Taip pat turite rimtai apsvarstyti galimybę įsirengti signalizaciją – saugumas ženkliai padidės. Kai signalizacija kaukia daugiau kaip 95 decibelų garsu, vagis praranda laiką ir jaučia didelį spaudimą kuo greičiau palikti vietą.

Priemonės

Jeigu gyvenate nuošaliai arba seifas yra izoliuotoje vietoje, vagys turi galimybę naudoti sunkius įrankius. Didžiuliai kūjai arba elektriniai plaktukai gali išlaužti ir sugadinti suvirinimo siūles. Kadangi daugelis gamintojų siekia, kad jų seifai – taip pat ir ginklų seifai būtų kuo labiau vizualiai patrauklūs, suvirinimo siūlės dažnai yra nušlifuojamos tiek, kad jos praranda dalį savo tvirtumo. Reikiamomis priemonėmis pažeidęs siūles, vagis gali įsibrauti į seifą. Perforatoriai dažnai gali lengvai išgręžti daugelio seifų plonas šonines sieneles ir galinę dalį. Šiam darbui atlikti taip pat tinka galingi karbidiniai pjūklai, grąžtai ir šlifuotuvai. Tačiau šie įrankiai turi didelį trūkumą – jų naudojimo metu sukeliamas didelis triukšmas. Seifo pjovimas su karbidiniu šlifuotuvu arba pjūklu veikiausiai sukels tokį triukšmą, kad net tolimiausi kaimynai atkreips dėmesį į namuose vykstančius neįprastus dalykus. Tačiau jeigu šalia negyvena jokie kaimynai, vagys ramiai atliks savo purviną darbą. Todėl nepalikite seifo nuošalioje vietoje. Lankinis pjoviklis taip pat gali būti panaudotas norint išpjauti seifo šonines sieneles ir galinę dalį. Tačiau jeigu seifas pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos, darbas bus atliekamas lėčiau.

Nebrangių ginklų seifų duris galima lengvai atidaryti laužtuvu. Nors tokie seifai puikiai saugo ginklus nuo vaikų, jie nesustabdys užsispyrusio paauglio ar suaugusiojo.

Galiausiai vagys tikrai nesitemps sunkios įrangos į jūsų namus, nebent seifas yra nuošalioje vietovėje. Jie veikiau perkels seifą (jeigu sugebės) į reikiamą vietą ir dirbs sau priimtinais būdais. Turėdami seifą plėšikai tikrai ras tinkamą įrankį, kuriuo pavyks jį išlaužti.

Žinios

Pamirškite faktą, kad į jūsų turtą kėsinsis profesionalus seifų įsilaužėlis. Tokių Lietuvoje beveik nėra. Šansai, kad taip atsitiks beveik lygūs nuliui. Daugelį įsilaužimų įvykdo paaugliai ar kiti neprofesionalūs vagys, ieškodami daiktų, kuriuos galėtų greitai pasisavinti. Kokybišką, prie grindų pritvirtintą seifą, vagis, besikėsinantis į televizorių, stereo aparatūrą ar kitą lengvą grobį, veikiausiai aplenks.

Kokio dizaino ieškoti?

Konstrukcijos dizainas iki šiol buvo svarbiausia seifo savybė. O koks yra geriausias dizainas? Toks, kuriame nėra suvirinimo siūlių ar pan. Kitaip tariant, tai seifas, kuris yra tvirtas ir vientisas. Toks seifas ginklams yra pats patikimiausias kokį tik galite nusipirkti, nes neturi pažeidžiamų vietų. Tačiau tokio dizaino seifų nebūna. Daugelio šiuolaikinių ginklų seifų korpusas yra vientisas ir išlietas, tačiau viršus ir apačia būna suvirinta. Kitaip tariant, juos sudaro trys dalys, kurios yra suvirintos aštuoniomis siūlėmis (po keturias viršuje ir apačioje).

Tikrindami seifo siūles, paklauskite pardavėjo kas jas suvirino: robotizuota sistema ar žmogus. Automatinis suvirinimo aparatas daug tolygiau atlieka darbą žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą ir saugumą.

Antra, reikia atkreipti dėmesį į korpuso ir durelių metalo storį. Daugelio seifų durelės yra pagamintos iš storesnio metalo negu korpusas. Todėl vagys dažnai bando laužtis į seifą bandydami pažeisti korpusą, o ne dureles. Storesnis metalas visada turi pranašumų, o taip pat seifams ginklams yra taikomi specialūs reikalavimai, reglamentuojantys seifo sienelių ir durelių storį. Pagal Lietuvos respublikos reikalavimus, seifai ginklams privalo būti pagaminti iš minimum 3 mm plieno – tai yra ginklų seifo tiek durelės, tiek sienelės turi būti minimum 3mm storio. Seifo kaina yra tiesiogiai susijusi su plieno storiu.

Taigi, vertindami seifą, nepamirškite kas buvo minėta apie seifo dizaino svarbą. Pavyzdžiui, beveik suvirinimo siūlių neturintis seifas, pagamintas iš plonesnio storio plieno bus daug saugesnis negu toks, kuris buvo suvirintas iš daug plokščių ir į jį buvo įstatytos durelės. Pirmuoju atveju konstrukcija yra stipri ir vientisa, antruoju – tai tiesiog metalo darinys, nors ir sudarytas iš storesnio plieno. Saugiausia, kai seifas būtų vientisas bei pagamintas iš storo plieno.

 Kokių durelių ieškoti?

 Kaip buvo minėta anksčiau, daugelis seifų durelių yra pagamintos iš storesnio plieno ir yra pakankamai tvirtos, kad atlaikytų bandymus įsilaužti atitinkamą laiko tarpą. Į ką reiktų atkreipti dėmesį čia? Pradžioje, pažiūrėkite ar durelių vyriai yra seifo išorinėje ar vidinėje pusėje. Jei jie yra išorėje, gali būti bandoma kėsintis į seifą išlaužiant vyrius. Jeigu vyriai viduje, tuomet jį nebus galima pažeisti. Dabar daugelis kompanijų, kurios gamina seifus su išorėje esančiais vyriais gali suteikti informacijos apie jų tvirtumą, storį, kietumą ir pan. Tačiau bet kuriuo atveju geriau, kad vyriai būtų vidinėje seifo pusėje.

Taip pat reikia įsitikinti, kad durys turi skląsčius iš visų keturių pusių, mažiausiai 4 skląsčius ant dviejų pusių ir bent po vieną viršuje ir apačioje. Jeigu seife skląsčiai yra tik kairėje pusėje (kiekis nesvarbus), o vyriai išorėje, šie vyriai gali būti nukirsti arba nudeginti, o durelės išimtos. Jeigu skląsčiai rakina visomis kryptimis, pašalinus išorinius vyrius, durelės vis tiek bus pritvirtintos. Venkite seifų, kuriuose skląsčiai yra tik vienoje pusėje.

Dabar trumpai apžvelgsime durelių skląsčių kiekį. Apskritai, kuo daugiau – tuo geriau. Tačiau nereikia persistengti. Esu matęs seifų su daugiau nei 20 skląsčių?. Kyla klausimas: ar šie skląsčiai suteikia atitinkamą apsaugą, atsižvelgiant į jų kainą. Drįsčiau suabejoti. Nemažo seifo durelėms pakanka šešių – aštuonių skląsčių, jei yra 12 – dar geriau.

Seifo skląsčių skersmuo priklauso nuo seifo dydžio. Esu matęs gerų seifų su 15 mm skląsčiais. 20mm – 22mm ar storesni skląsčiai yra tikrai pakankamai dideli namuose esantiems ginklų seifams. Trumpai tariant, seifo vyriai turi būti vidinėje pusėje, tvirtinimo skląsčiai, išsidėstę aplink dureles, turi būti bent 20 mm.

Koks turėtų būti seifo užraktas arba kokia turėtų būti seifo spyna?

Apie tai, kokį seifo užraktą naudoti šiame bloge jau buvo rašyta. Aš tik norėčiau pridėti, kad svarbu ne tik seifo spyna, bet ir tai, kaip ji apsaugota. Tai yra labai svarbu, kad seifo užraktas būtų apsaugotas nuo pragręžimo grūdinto, o dar geriau manganinio plieno plokštele.

Atsparumas ugniai

Kiekvienais metais Lietuvoje kyla daugiau kaip 15 000 gaisrų. Degančio namo viduje temperatūra pakyla iki 1000 ar daugiau laipsnių. Šiomis sąlygomis ugniai neatsparus seifas ginklams yra ne kas kita kaip didelė metalinė orkaitė. Jūsų mėgstami pyragaičiai iškepa esant 350 laipsnių temperatūrai. Įsivaizduokite, kas iš pyragėlių liktų juos kepant 1000 laipsnių temperatūroje.

Taigi labai svarbu, kad jūsų seifas būtų atsparus ugniai ar bent jau turėtų priešgaisrinį užpildą. Pirmiausia turime suprasti, kad visiškai nuo gaisro apsaugančių seifų nebūna. Netgi geriausias seifas negalės apsaugoti viduje esančių daiktų nuo ugnies ilgą laiką. Taigi labai svarbu atsižvelgti į papildomas išlaidas, tenkančias apsaugai nuo ugnies. Ji nėra pigi, o stora izoliacinė medžiaga sumažina naudingą seifo vidaus tūrį.

Tačiau jeigu ketinate ginklų seife laikyti brangius medžioklinius šautuvus, o juo labiau jei dar ir lengvai degančius vertingus raštus, dokumentus ar pan., būtina rimtai apsvarstyti būdus, kaip tinkamai apsaugoti minėtus objektus nuo gaisro.

Dar sovietiniais laikais pagamintuose seifuose ir saugyklose dažnai izoliacinė medžiaga yra pagaminta iš betono ir ji puikiai apsaugo nuo ugnies. Tačiau betonas nėra tinkamiausia apsauginė nuo gaisro medžiaga ginklų seifui. Betonas yra gana akyta medžiaga ir savyje sulaiko drėgmę. Tikriausiai nenorėtumėte, kad jūsų ginklai ilgai laiką būtų drėgnoje aplinkoje. Šiais laikais ginklų gamintojai naudoja žymiai labiau pažangias medžiagas nei betonas. Nuo drėgmės šiais laikais seifą apsaugo seifo drėgmės sugėrėjas. Suprantama, kad seifo drėgmės sugėrėjas labiausiai reikalingas būtent ginkliniam seifui, kurį po medžioklės dažnai parsinešame drėgną.

Garantija

Geras seifas turi turėti bent 2 metų garantiją.

 Paskutiniai pamąstymai

Visada pirkite didžiausią ir geriausią seifą, kokį tik galite. Mąstykite apie ateitį ir apie saugumą. Visada pirkite geriausią daiktą, netgi jeigu turėtumėte po to susiveržti diržus ir nesigailėsite. Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, kokybiškas daiktas yra pats efektyviausias sprendimas išlaidų atžvilgiu. Tai ypač svarbu jeigu gyvenate kaimo vietovėje arba miesto prieigose, kuriose jūsų nuosavybė yra nuošalioje vietoje. Nepasakokite pažįstamiems ir aplinkiniams,  kad jūsų namuose yra brangių medžioklinių šautuvų ir kitų vertingų daiktų. Tokios žinios ankščiau ar vėliau pasieks nedorų kėslų turinčių asmenų ausis. Bendraukite ir palaikykite šiltus santykius su savo kaimynais. Branginkite kaimynus, kurie yra smalsūs ir numano kas vyksta gretimuose namuose, nes jie visada praneš apie įtartiną elgesį arba asmenis. Apsvarstykite galimybę įsigyti signalizaciją. Kaip buvo minėta anksčiau, gera signalizacija atima įsibrovėlio laiką. Įsigykite šunį. Jis įspės, kai bus bandoma įsilaužti į namus ir puikiai atbaidys vagis. Tiesa, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Šunys nemeluoja, neapgaudinėja nevagia. Jų darbas taip pat nereikalauja daugybės išlaidų.

Pirkdami seifą ginklams, išanalizuokite ir ieškokite savybių, kurios buvo aptartos šiame straipsnyje. Tokiu būdu jausitės ramiai žinodami, kad padarėte viską, kad apsaugotumėte savo vertybes. Jūsų saugumas – jūsų pačių reikalas.

 Dainius Misiulis

Apie autorių

Dainius Misiulis

UAB MOTUSA projektų vadybininkas. Saugumo ir priešgaisrinės apsaugos srityje Dainius dirba jau daugiau nei 12 metų, per tą laiką apsaugojo tūkstančius privačių būstų bei administracinių patalpų durų. Specializuojasi seifų, elektroninės apsaugos bei elektroninių spynų srityje.

Komentarų: (1)

  1. Po šio straipsnio mano namuose stovės tik tinkamas seifas ginklui. Dėkoju už šią informaciją.